FREE Farlingaye High School iPhone & Android App
Useful Links

Useful Links

Farlingaye High School

Farlingaye High School

 Staff

 Leadership Team

A Sievewright Mrs L Newrick Josh Lampard
Andy Sievewright Peter Smith Louise Gilmour Josh Lampard
Chris Moran John Tunaley Laurinda Rudge  CL
Chris Moran John Tunaley Laurinda Rudge  Catherine Laird

Headteacher:

Andy Sievewright

Deputy Headteachers:

Peter Smith & Louise Gilmour

Assistant Head Teachers:

Catherine Laird, Chris Moran & Josh Lampard

Lower School Co-ordinator:

John Tunaley

Upper School Co-ordinator:

Louise Gilmour

Acting Assistant Headteacher for Inclusion

Laurinda Rudge

Head of Sixth Form

Josh Lampard

 

Farlingaye Faculty Staff

ENGLISH

     

Mrs K Carrick

(HoF)

Miss L Crossley

Ms S Deverson-Dean

Mr I Haigh

(Temp Assist HoY 11)

Miss R Kerridge

Mrs K Killeen

Miss P Mardle

(Assist HoY 10)

Ms J Montague

Mr T Read (HoY 7)

Miss H Reed (NQT)

Miss T Seals

 Mrs L Sharpe

Dr A Sievewright

Miss A Silvester

Mrs R Spurling

Mr A Todd 

Mr M Tighe

 

CREATIVE ARTS

     

Mrs T Hetherington (HoF)

Miss C Baldwin

Miss L Crofton

Mrs S Cowley

Mrs V Freeland

Mrs C Laird

Mrs R Lansdowne

Ms S Maddams

Ms S Markham

Ms G Martino

Mrs S Phillips

Mr R Picton

LANGUAGES

     
Ms G Cesarano (HoF)

Miss A Andrades

Galvez

Miss S Anoune

Mr J Ayers 

Mr A Craig

Miss H Fitch

Mrs S Green

 Mrs L Rudge

Miss V Sobczak 

   

VOCATIONAL STUDIES

     

Mr N Edge (HoF)

Mrs S Berrisford

 

Mrs H Gray-Maloney

Mr I Howlett

(Assist HoY 13)

Miss R Scales

Ms P Tyndale-Hardy

 

 

Special Educational Needs (SEN)

 

 

 

Mrs L Rudge

(HoF)

Mr D Hall

(Assist SENCO)

Mr P Macdonald

(HoY 10)

Mrs J Moore

(SENCO)

TECHNOLOGY & ICT

 

 

 

Mr H White (HoF)

Mrs L Cornell

Mr N Dadge

Ms S Ewers

Mrs H Gray

(Assist HoY 8)

Mr B Hawtin

Mrs C Pickett

Mr C Shaw

Mr M Smith (Head of ICT & Computing)

Mrs M Thompson

 Mr A Wetherell

Mr C Wrathall

PHYSICAL EDUCATION

 

 

 

Ms K Alexander (HoF)

Mrs J Battersby

Miss L Edwards

Miss H Enright

(HoY 11)

Mr A Haughan

(Assist HoY 12)

Mr J Lampard 

Mr T Sparkes

Mr A Steed

(Assist HoY 11)

Mr J Tunaley

   

 

HUMANITIES

 

Mr N Webb (HoF)

Mrs K Beasant

 Mr J Branch

Mr P Brookes

Miss D Clarke

Mrs S Curtis

 

Mr C Fitch

Mr G Harris

(HoY 8)

Miss N Hetherington

(Assist HoY 9)

Ms S Kember

Mrs B Lucas

(HoY 9)

Mr P Macdonald

(HoY 10)

Mr D Magee (NQT)

Miss K Maskell

Miss J Messer

Mr R Noble

Mrs C Pestell-Love

Miss C Ring

(Assist HoY 7)

Mr O Saunders

Miss J Schollar

(Assist HoY 8)

Mrs K Smith

Mr P Smith

Miss L Snoxell

 Miss R Thurlow

(Mat Leave)

 Mrs F Watson 

 

 

 

 

SCIENCE

   

 

Mrs C Moran/

Mr S Lucking

(HoF)

Mr M Austin

Mr M Barrie

 Dr G Biran

Mrs T Butcher

 

Miss R Cresdee 

Miss R Ellis

(Assist HoY 9)

Mr J Harker

Mr T Harrison

Miss S Jackson

Mr T Moore

Mr J Parks

Miss N Rai 

Mr P Silvester

Mr S Skidmore

(Assist HoY 7)

Mrs V Stuart

(HoY 12)

Mrs N Tooke

Mr D Williams

 

 

MATHEMATICS

   

 

Mr A Gemmell (HoF)

Mrs M Anders 

Mr J Brooks

 

Mr B Daly 

Miss L Gilmour

Mr M Greenall

Miss S Kardi

 

Mr C Moran

Mrs J Palmer

 

Mrs C Rowe

 

Mrs R Spearpoint

Mr T Sperling

Mr C Stuart

Mr G Tait

(HoY 13)

Mr N Trett

Mr A Turner

PSHE/Citizenship

Co-ord.

Mr C Fitch